O festivalu Letem světem

 

Tradiční cestovatelský festival Letem světem se letos již po šesté uskuteční v Plzni. Tentokrát v sobotu 4. února od 11 hod. v areálu SOU elektrotechnického ve Vejprnické ul. na Skvrňanech. Návštěvníci se mohou těšit na cestopisné projekce, hudební i taneční vystoupení, výstavy, exotické pokrmy, artefakty z cest, prodejní stánky a samozřejmě také setkání s přáteli a osobnostmi z řad cestovatelů. 

„Na letošním festivalu společně opět ‚zaletíme‘  do nevšedních destinací, čeká nás setkání se zajímavými lidmi a kulturami.“ láká organizátor festivalu Štěpán Pastula. "Pozvali jsme také zahraniční hosty a připraveny jsou workshopy pro celou rodinu.“ dodává Pastula, který je sám zkušeným cestovatelem. "Cestování je taková urychlující příměs, která po zamíchání do běžného života rozvíří klidné vody našeho bytí a vrhne nás do proudu, který nás unáší. Ale cílem každého života je dostat se do oceánu a dříve nebo později se tam dostane každý z nás. S urychlovačem nebo bez,“ vysvětluje Pastula svůj postoj k cestování. Letos v srpnu provázel několik vozíčkářů napříč Himálají. Tváří v tvář nelítostným horám, nestabilnímu počasí ve vysoké nadmořské výšce, nízkým teplotám a nedostatku jídla překonáváte omezení jak fyzická, tak psychická,“ popisuje Štěpán Pastula. Tento projekt mohou návštěvníci znát pod názvem No limits Himalaya 2016 a podrobněji se o jeho průběhu dozvíte na festivalové přednášce No limits 2016, kterou provede Pastula a několik účastníků.

S divokou přírodou se mnohokrát setkal také další z cestovatelů, Martin Pávek, který od roku 2012 několikrát zavítal do peruánské džungle za indiány kmene Agvaruna v severní Amazonii. „Naučili mě například jíst živé červy, což je pro ně tradiční delikatesa během lovu. Chutnají jako neslazená krupičková kaše,“ popisuje cestovatel, který na festivalu bude vyprávět také o koupání v laguně společně s divokými krokodýli a piraňami. „Krokodýli byli docela plaší, báli se nás zřejmě víc než my jich,“ tvrdí dobrodruh.

Dalším známým plzeňským cestovatelem, který se představí na festivalu, je horolezec Honza "Tráva" Trávníček. Mnoho dalších osobností již má ve svém diáři označený tento víkend jako cestovatelský svátek určený ke sdílení a svých zkušeností.


„Festival Letem světem si rozhodně nenechte ujít,“ zve pořadatelský tým. „Program jsme koncipovali tak, aby v něm každý našel mnoho inspirace a tipů na své další cesty.“ Podle tibetského kalendáře navíc právě na den festivalu připadá tibetský Nový rok neboli Losar. „Proto ho na festivalu také tradičně oslavíme," slibují organizátoři.  

 


 

Máte-li zájem se zapojit do budoucích ročníků, neváhejte kontaktovat organizátory.

I Vy máte možnost obohatit druhé!