Ročník 2014

Cestovatelský festival Letem světem zve na fotoprojekce, exotická jídla, tance i hudbu


Oblíbený cestovatelský festival Letem světem oslaví letos již třetí narozeniny. Všichni jsou zváni 8. března 2014 od 10 do 21 hodin do kulturního domu Šeříková v Plzni na Slovanech. Těšit se můžete na cestovatelské fotoprojekce z mnoha zemí, exotické tance i hudbu, semináře, fotovýstavy, čajovnu a ochutnávky exotických jídel. Hlavním partnerem festivalu je Plzeňský kraj.

Přednášky s promítáním, například ze Zimbabwe, Peru, Ekvádoru, Antarktidy, Maroka, Kanady, Islandu, Havajských ostrovů, Indonésie, Nepálu, Gruzie či Nové Kaledonie budou probíhat souběžně ve třech sálech. V největším z nich se navíc budou střídat s taneční a hudební produkcí. Tance Íránu, Ázerbajdžánu a Afghánistánu například zatančí Tereza Štojdlová a k tomu zahraje na orientální bubny hudebník Petr Mastroiany. Zájemci mohou navštívit i bubenický workshop a zúčastnit se cestovatelské burzy.

Festival je určen pro širokou veřejnost. „Všichni si zde přijdou na své, ať už cestují do vzdálenějších destinací, nebo jen po Evropě,“ říká koordinátorka festivalu Kateřina Petrásková. „Věříme, že program každému poskytne mnoho inspirace a tipů na další cesty. Kromě vzájemného předávání zážitků a zkušeností mohou lidé samozřejmě navázat i nové kontakty a přátelství,“ dodává koordinátorka.

Známý horolezec Jan Trávníček bude na festivalu vyprávět o expedičním road tripu do Peru a Ekvádoru. Jižní Ameriku představí také Eva Palátová, autorka cestopisu Ola lama. Do Maroka se můžete podívat s odborníkem na arabské země Vladimírem Váchalem a na Havajské ostrovy s Petrem Nazarovem. Krásy předválečné Sýrie připomene Ondřej Helar a Indonésií vás provede fotografka Milena Písačková.

K vidění bude také „himálajský koutek“ dobrodruha Štěpána Pastuly, který se aktuálně vrací z expedice na Chadar, trek po zamrzlé řece do nitra Himálaje. „Tento specifický způsob přístupu do zamrzlého a izolovaného Zanskaru skýtal mnoho úskalí a rizik,“ vzkazuje ze zpáteční cesty Štěpán Pastula. „Návštěvníci festivalu budou moci shlédnout autentické fotografie a vybavení členů naší expedice, pohovořit si s jejími aktéry a ochutnat některé z himálajských pochoutek, které jsme dovezli,“ láká dobrodruh.

Celý festival odstartuje od 10 hodin projekcí dvou cestopisných filmů – Bolívie od Romana Berkovce a Země je kulatá 1 od Martiny Kolaji a Jaroslava Krále. Právě posledně zmíněný cestovatel se na loňském ročníku festivalu rozloučil přednáškou o cestě kolem světa na kole, na níž se následně vydal v květnu 2013 a za necelý rok stihl dojet z Plzně až na Srí Lanku.

V podvečer proběhne slavnostní slosování tomboly ze vstupenek o hodnotné ceny od partnerů festivalu, jimiž jsou Plzeňský kraj, GPS a mapové centrum, Lacanché, Liman sport a další.

Na závěr festivalu, od devíti hodin večer, si všichni budou moci užít koncert známého plzeňského interpreta indické hudby Jirky Muchy v restauraci KD Šeříková.

 

Máte-li zájem se zapojit do budoucích ročníků, neváhejte kontaktovat organizátory. I Vy máte možnost obohatit druhé!