Ročník 2016 Přeštice

Dne 23.1.2016 od 13:00 proběhl již II.ročník festivalu Letem světem v Přeštcích.A jak to vše probíhalo?

 

V sobotu 23.1 hostilo Kulturním a komunitním centrum v Přešticích, již druhý ročník cestovatelského festivalu Letem světem. Dveře festivalu se otevřely návštěvníkům v půl jedné, kdy hned u vstupu přitáhla pozornost vůně čerstvých čajů, polévky a dalších dobrot.  Dezert s čajem po sobotním obědě návštěvníci vychutnávali před fotografiemi a artefakty z Kanady i Peru. Tyto dvě výstavy přiblížily návštěvníkům zajímavosti ze života, historie, fauny i flory v těchto dvou populárních destinacích. Oba autoři výstav Štěpán Pastula a Martin Pávek, měli v druhé polovině festivalu své přednášky, ve kterých vyprávěli především své příběhy a odpovídali na dotazy návštěvníků. Již u vstupu se zvýšil zájem o výstavy, především dětských návštěvníků, kteří obdrželi cestovatelský pas. Po jeho vyplnění, zodpovězení na několik otázek týkajících se právě zmiňovaných destinací a splnění několika úkolů obdrželi zajímavé dárky vhodné na třeba i cesty. Z úkolů plněných na různých stanovištích jste mohli zahlédnout malování na kůži, vybarvování indiánských motivů, nebo zpěv indiánských písní.

První přednáška odstartovala festival v 13:15 a s Martinem Úblem jsme vycestovali do Nepálu na trek kolem Kanchenjungy. Příjemnou a humornou formou nám Martin přiblížil jejich několikatýdenní putování v nehostinných, ale krásných a dosud i turisty málo navštěvovaných krajích himálajských velikánů. Kanchenjunga je strašákem i pro mnoho vysokohorských horolezců a rozhodně se na ní nesojí fronty jako na Everest. Její základní tábor se podobá spíše opuštěné alpské salaši, než stany přeplněnému basecampu. Dozvěděli jsme se, co provází přípravy, co můžeme očekávat od místních komunit, i zkušenosti z místních nepálských nemocnic. Cestovatel nezapomněl doplnit některé rady na cesty, jako například doporučení jak maximálně těžký batoh je dobré si nést přes vysoká sedla nebo na kolik přijde taková cesta bez cestovní kanceláře.

Druhou navštívenou destinací, tedy Kyrgyzstánem, nás provedl Antonín Kolář. Ten, coby nezávislý cestovatel přibližoval putování touto turisty stále více vyhledávanou zemí. Své měsíční putování přiblížil fotografiemi, videi a doplnil zážitky s místními obyvateli při využívání jejich pohostinnosti. Navštívili jsme tradiční jurtu, obydlí v maringotkách a mnoho dalšího. Na závěr jeho vystoupení jsme též byli svědky záchranné operace jedné z korejských turistek, která se zřítila do ledovcové trhliny při treku v místních horách.

Kolem 16 hodiny rozezněl v hlavním sále své bubny Dennis Paul Lammas, jež zavítal se svým bubenickým workshopem do Přeštic již podruhé. Dennis zapojil většinu návštěvníků a strhnul je k vytváření společného rytmu. Poté pokračoval v kruhovém bubnování v malém sále, kde měli možnost proniknout hlouběji do rytmu vážní zájemci. Přibližně dvacetičlenná skupina tedy následujících 25minut přes přestávku pokračovala ve vytváření zvukového pozadí v celém areálu KKC. Ostatní návštěvníci  se věnovali ochutnávkám jídel, popíjení čaje a diskuzi s cestovateli. Mnozí též ocenili hbité prsty festivalového maséra, jež pomáhal divákům uvolnit záda, ramena a šíje návštěvníkům a podpořil je tak v přednáškovém maratonu. Převážně dámy uvítali možnost nechat své ruce ozdobit po indickém způsobu profesionální malířkou na kůži. Ta pomocí heny dokázala zkrášlit netradičním způsobem nejen přítomné dámy, ale i děti. Děti  inspirované touto ženou pomocí voskovek na kůži též vytvářely své barevné ornamenty.   

Po velké přestávce zahájil druhou půli Jiří Kalát se svým tématem zaměřeným na Palestinu. Tento kraj nám přiblížil nezaujatým pohledem a s touhou předat své dlouholeté zkušenosti s tamní kulturou. Strávil zde rok svého života jako dobrovolník. Často zabíhal do aktuálních i historických událostí, jež ovlivňují současný stav této země. Z vyprávění a informací bylo patrné, že Jiří se o danou problematiku blízkého východu jižněkolik let do hloubky zajímá. Jeho zkušenosti určitě přišli vhod nejen těm, kdo by chtěli místo navštívit, ale i těm kteří chtěli osvětlit politickou situaci, vztah Izraele a Palesitny. Odvážili jsme se s ním do palestincké části Jeruzaléma, do Betléma, pravoslavných skalních klášterů, Hebronu i na demonstraci mladých Palestinců proti okupující Izraelské armádě. „Turistika je po Palestině celkem bezpečpečná, vozí vás všude v autobusech v neprůstřelných sklech. Takže pohoda.“ říkal s nadsázkou.

Následná přednáška nás všechny zanesla do západní Kanady a přiblížila život v ní. Štěpán Pastula vyprávěl o své životní etapě v západní Kanadě v pohoří  Rockies. Díky jeho vyprávění jsme se dozvěděli zajímavosti o predátorech v místní divočině, setkali jsme se s medvědy, vlky, orlem bělohlavým, bizony a na závěr zatrousil též do situace původního indiánského obyvatelstva.  Fakta a získané informace obohacoval o své zážitky a příběhy, které v průběhu více jak roku nabyl. O napínavé příběhy ze setkání s Grizzly či vlky nebyla nouze.

Před poslední přednáškou byla vyhlášena tombola a několik návštěvníků si domů odneslo zajímavé ceny od partnerů festivalu. V průběhu poslední přestávky též proběhlo společné zpívání v malém sále, kdy se převážně děti mohly zapojit a naučit jednoduchou indiánskou píseň. Nakonec se ke zpěvu přidala i většina dospělých v sále. Díky tomu se do kulturního domu linul několik minut tento indiánský nápěv kmene Lakota.

Festival Letem světem v Přešticích zakončil svojí zajímavou přednáškou Martin Pávek, který hovořil o peruánské Amazonii, šamanismu a léčitelství místních etnik, zapomenuté historii i současných problémech s těžbou ropy, který ohrožuje místní unikání ekosystém. Z krásných fotografií i poutavého vyprávění jsme zjistili, že ostrovy čisté přírody, kde člověk žije pouze v souladu s zákony džungle, stále existují. Své několikaleté zkušenosti nedokázal vměstnat do hodiny vyhrazené pro přednášku, aproto výrazně přetáhl čas. Návštěvníků to však nevadilo a se zaujetím dokázali naslouchat v potemnělém sále. Po deváté hodině večerní se Kulturní a komunitní centrum vylidnilo a všichni návštěvníci se rozešli ke svým domovům. Spokojenost s proběhlou akcí byla nejen na straně organizátorů, ale hlavně na straně návštěvníků, kteří odešli obohaceni o mnoho nových informací, poznání, chutí i kontaktů. Snad inspirace zde nabytá motivuje k nějaké zajímavé cestě, o které si budeme moci poslechnout třeba při příštím III. ročníku cestovatelského festivalu Letem světem právě v KKC v Přešticích.