Island: Země ledu, ohně a otužilých dětí 

11:30 / Jana Troupová

Dvacet čtyři dní, jeden stan, 1684 km (celá Route 1 s mnoha odbočkami), tři péřové spacáky a jedno dvouapůlleté dítě. Stovky vodopádů a gejzírů, desítky lávových polí a tunelů, sopek, ledovců, jezer, fumarol a horkých jezírek. Osamocená městečka a zapadlé vesničky. Velryby, papuchalci, smradlavý žralok a otužilí Islanďané. Přijďte se podívat, co vše se dá na ostrově ledu a ohně vidět a zažít, a potvrdit si, že porodem cestování opravdu nekončí! Nevynecháme ani tipy a rady pro cestování (nejen) s dětmi. Dozvíte se mimo jiné:

Jak nejlépe brodit? Co dělají Islanďané o víkendech v kempu? Jak se zde suší prádlo? Kdo vlastně jí proslulého shnilého žraloka? Jak se prochází vodopád? Může dudlík do kilometrového lávového tunelu? Jak zvládat útoky chaluh? Pluli jsme za velrybou nebo ona za námi? Jak zvládají Islanďané dlouhé letní dny a nekonečné zimní noci? Jaký dopravní prostředek je zde nejpraktičtější? Dá se na Islandu vůbec platit penězi?


Jana Troupová je geografka, cestovatelka, publicistka (a matka dvou dětí). Ze svých cest již více jak dvanáct let píše články, pořádá cestovatelské besedy a workshopy. Vydala dvě knihy - Ajťákem v pralese a ženou indiána a Mezi dvěma kontinenty. Půl roku pracovně-cestovatelsky pobývala v Ekvádoru a půl roku v Bolívii. Také pracovala jako koordinátorka rozvojových projektů v Indii, v současnosti se věnuje CK Dojizniameriky.cz (pořádání zájezdů a individuálních cest a průvodcování od Kolumbie po Patagonii). Nejraději vyjíždí do Latinské Ameriky, ale ráda má i jihovýchodní Asii a severní Evropu. Mezi její nejoblíbenější destinace patří jakékoli zákoutí vysoko v horách, bezprostřední lidé a živé tradice, zejména pak v kombinaci s Bolívií, Ekvádorem, Peru, Kolumbií, Salvadorem, Guatemalou, Barmou, Nepálem, Islandem atd. Cestuje sama, ve dvojici, s dětmi (v současnosti 7 a 1,5 roku) i ve skupině jako průvodce.