DR Kongo z pohledu humanitární pracovnice

14:45 /  Zuzana Břehová

Demokratická republika Kongo je zemí kontrastů. I přes své obrovské přírodní bohatství (DRC je jednou z nejbohatších zemí světa co se týče nalezišť minerálů) se dlouhodobě řadí mezi státy s nejvyšším počtem lidí žijících pod hranicí chudoby. Politická nestabilita a špatná bezpečnostní situace, která zemi dlouhodobě sužuje, při tom dopadá především na ty nejchudší a zároveň nejzranitelnější obyvatele. Právě mezi ně se měla možnost podívat Zuzana Břehová, která z Prahy koordinuje tamní humanitární a rozvojové programy české neziskové organizace Člověk tísni.

Zuzana Břehová bude vyprávět, jak se dostala z Olomouce až do středoafrického Konga. Představí práci organizace Člověk v tísni, který se v DRC již 10 let věnuje snižování podvýživy, zlepšení hygienických podmínek, posílení zdravotní péče a vzdělávání, zkvalitnění zemědělství a zvýšení povědomí obyvatel o jejich právech. Na počátku toho všeho byl dokumentární film "Kongo, hluboké ticho", promítaný na Filmovém festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, který inspiroval Člověka v tísni k práci v této zemi. Přijďte si poslechnout, jak taková práce přímo na místě probíhá a s čím se musí místní zaměstnanci nejčastěji potýkat.

Dozvíte se také, jak to aktuálně v zemi vypadá a jak se Kongu žije. Zda a do jakých oblastí se mohou vydat i turisté a kde je to naopak velmi nebezpečné. Na co si dát před cestou pozor. Ale především také na co se při návštěvě DRC těšit - jídlo, místní hudba, zvířata, která jinde na světě nenajdete ...