Do Norska za polární září

13:00  /  Pavel Stejskal


V průzkumech kvality života se Norsko každý rok pravidelně umisťuje na předních místech spolu s ostatními skandinávskými zeměmi. Ačkoliv jsou Norové zároveň jedním z nejbohatších národů světa, zůstávají skromní a nadevše si cení svého přírodního bohatství.

Stále nespoutaná divočina je součástí jejich každodenního života a bezesporu také jeden z předpokladů pro šťastný život. Během mého studia na univerzitě v Trondheimu jsem se naučil, že ke šťastnému životu člověk opravdu nepotřebuje mnoho. V norské krajině se nachází spousta malých chatek (koia), ke kterým nevede žádná cesta, jsou bez elektřiny pouze s kamny na dřevo, postelí a drnovou střechou.

I přes spartánské vybavení však poskytují útulné (hygge:) útočiště i v té největší sněhové bouři. "Å gå på tur" - neboli výlet na koiu do hor patří k norské kultuře jako ryba do vody. V mé přednášce se podíváme na některé takové koie v zimě ať už na skialpinistických lyžích při putování napříč pohořím Trollheimen, nebo na zasněženém souostroví Lofoty za polárním kruhem.