Do ruského města duchů, na Špicberky

20:15  / Ondřej Šperka

Léto v Česku je sice fajn, ale nás to táhlo někam dál. Naplánovali jsme si cestu na norské Špicberky. Do Osla stopem a odtud letadlem do hlavního města severu - Longyearnbyenu. V plánu bylo dojít pěšky do 140 kilometrů vzdáleného města duchů Pyramiden. Toto původně ruské město zůstalo po ukončení těžby černého uhlí opuštěné. Místní průvodci nám náš cíl rozmlouvali, že prý je až příliš ambiciózní, a nedávali nám šanci na úspěch. I tak jsme se rozhodli plán uskutečnit. Cestou tam jsme se museli vypořádat s broděním ledovcových řek, přechodem dvou ledovců a museli jsme se také vyhýbat ledním medvědům. To jim totiž tento kus země patří. Proto jsme si v Longyearnbyenu půjčili dvě zbraně a psa - tento čtyřletý sibiřský husky má už s medvědy zkušenosti a my jsme se tak mohli spolehnout na jeho intuici. Výpravy se tak účastnili pes, Ondřej a Matěj, jak to vlastně vzniklo?

"V den, kdy jsme se s Matějem poznali, jsme si řekli, že spolu na Špicberky někdy pojedeme a podnikneme cestu do Pyramidy. Ale znáte to, zní to jako tradiční klišé "někdy zajdeme na pivo" a pak ticho po pěšině. Ovšem měsíce utíkaly a o dva roky později jsme spolu v tom Longyearbyenu fakt byli a půjčovali si zbraň a psa."

Kromě cestování se Matěj věnuje herectví a Ondřej pracuje pro brněnskou produkční společnost. Více o výpravě na Za Hranici Komfortu.