Závěrečná zpráva:

PROCESTOVALI JSME CELÝ SVĚT NA FESTIVALU

LETEM SVĚTEM V PLZNI!

V pátek a sobotu 2.-3. března 2018 proběhl již tradiční 7. ročník festivalu Letem světem. Festival nabídl řadu zajímavých přednášek cestovatelů a dobrodruhů, tipy pro cestování a nejrůznější semináře. Návštěvníci si mohli vyrobit například vlastní barefootové sandály, naučit se hrát na handpan, didgeridoo nebo podstoupit andský šamanský rituál. Diváci shlédli přes 20 fotografických projekcí, několik tanečních vystoupení se zaměřením na Indii, Vietnam a Ukrajinu. Značné oblibě se těšily ochutnávky exotických nápojů a pokrmů. K dispozici byla čajovna, kavárna a stánky se širokou nabídkou netradičních lahůdek. Festival se konal v prostorách SOU elektrotechnického ve Vejprnické ulici v Plzni na Skvrňanech.

Při komentovaných projekcích se návštěvníci festivalu podívali do Guatemaly, Ugandy, Laosu, na Borneo, do Severní Koree a dalších zemí, často do míst, kam se běžně turista nedostane. Nechyběly ani velmi oblíbené workshopy jako hra na didgeridoo, příprava kávy, výroba vlastních barefoot sandálů i prezentace bojového umění Kung-fu. Zpestřením festivalu byla výstava fotografií a artefaktů z exotických destinací různých autorů. Pro děti byl připraven herní koutek s výtvarným a hudebním programem.

Ve spolupráci s Centrem pro integraci cizinců festival hostil program "Napříč kulturami". V rámci programu návštěvníci mohli slyšet písně od Le Quang Dao, vietnamského písničkáře, který zpívá české trampské písně v češtině i vietnamštině. Publikum rozproudily též ukrajinská skupina Ignis a plzeňská kapela Ocho Ríos. Brazilskou sambou a dalšími tanci potěšily diváky tanečnice Jana Da Conceicao. Dále byla připravena ochutnávka tradičních pokrmů a nápojů zdarma. Zároveň zde centrum vystavovalo obrazy svých klientů.

Cestovatelé zde sdíleli své zkušenosti a získávali zajímavé tipy pro další výpravy. V průběhu festivalového víkendu vznikl i nový projekt tří cestovatelů, kteří se zde spojili a zahájili přednáškovou činnost s názvem "Tři cesty po Ose, která není zlá!". Jejich cílem je představovat život v Íránu, Severní Korei a Iráku a ukázat tyto země v jiném světle, než je můžeme vidět v médiích. Zájmu se těšila také přednáška o "cestovním koučinku" Štěpána Pastuly, zaměřená na poznatky, tipy, triky a sebe-koučovací techniky, kterými se můžeme přenést přes složitosti a překážky na své cestě. V průběhu víkendu rapidně narostla hladina "cesto-steronu" každého z návštěvníků a pevně věříme, že příští rok bude opět o čem vyprávět!.

Poděkování ředitele festivalu

Festivalový víkend 2.-3. března 2018 je za námi! Děkujeme všem přednášejícím, dobrovolníkům, partnerům, vystavovatelům a hlavně návštěvníkům, kteří v jeho průběhu vytvořili přátelskou a uvolněnou atmosféru. Inspirativní prostředí naplněné až po okraj esencí všech koutů naší planety dalo možnost prolétnout celým světem a propojovalo návštěvníky se zajímavými místy a kulturami. Festival opět dostál cíle, kterého se již sedmým rokem drží: přibližovat kultury, inspirovat k cestám, propojovat lidi a odbourávat předsudky. Kolem pěti set návštěvníků se mohlo setkat tváří v tvář s exotikou, a to nejen díky výstavám a přednáškám. Do akce se zapojili a svoji přítomností obohatili moderované diskuze cizinci z Afriky, Vietnamu, Ukrajiny a Blízkého východu. Děkujeme tímto za spolupráci Centru na podporu a integraci cizinců v Plzeňském kraji a jejich klientům, setkávání a zajímavý doprovodný program. Festivalové dny přinesly mnoho příběhů, které měnily, posouvaly a rozšiřovaly obzory.

V letošním roce připravujeme podobné akce i na dalších místech Západočeského kraje. Nejbližší termín akce Letem světem je 26. května, kdy se koná Letem světem s venkovem v Nečtinech. Festival se odehrává malebném prostředí Nečtinska a využívá prostoru zdejšího regionálního muzea. Tato akce je rozšířená o venkovní scénu, indiánské týpí a koncert v kostele Svaté Anny.

V průběhu celého roku též organizujeme projekt Letem světem na školách a dáváme možnost zpestřit výuku v českých školách prostřednictvím besed a tématických projektových dnů s vybranými osobnostmi z řad cestovatelů.

Nyní mohu jen popřát dobrých cest a těšíme se na setkání při dalších akcích, případně nejpozději při již 8. ročníku festivalu Letem světem v Plzni v březnu 2019. Za celý tým bych rád poděkoval za skvělou spolupráci a těším se na další setkávání.

Shrnutí festivalu v číslech

Návštěvníků v oba dny: 464 osob

Přednášejících a lektorů: 31 osob (21 přednášejících, 10 lektorů)

Organizátoři: 4 v hlavním přípravném týmu, 6 moderátorů, 10 dobrovolníků

Vystavovatelé a prodejci: 8

Statistiky návštěvnosti webu:

Unikátních návštěv celkově: 41 582

Grafi s počtem celkových návštěv za období prosinec 2017 - březen 2018 naleznete v PDF verzi této zprávy.

Propagace na Facebooku:

Dosah události: 50 212

Publikovaný program festivalu s logy partnerů: 5 500

Propagace v médiích:

Články v novinách: Kulturní přehled - Žurnál, Plzeňský deník, Mladá fronta, Plzeňské noviny, články na informačních webových portálech západočeského kraje a propagace události na cestovatelských diskuzních fórech a v různých skupinách.

Televize ZAK: v pátek 2.3. pozvání a rozhovor + reportáž z místa (odvysíláno v neděli 4.3.)

Český rozhlas Plzeň: Rozhovor o festivalu Letem světem se Štěpánem Pastulou a Martinem Pávkem 28. února 2018 15:30.

3x rozhovor s festivalovými přednášejícími v programu "Náš host" (Jiří Kalát, Antonín Kolář, Vladimír Váchal).

Průběžná propagace festivalu na rádiu ČR Plzeň, jako mediálního partnera festivalu

V rámci plnění dohodnutých podmínek zviditelnění partnera proběhlo:

  • Zviditelnění partnera a poděkování na FB (Dosah události 50 tis.)

  • Poděkování partnerovi při zahájení, při losování cen a při zakončení festivalu

  • Promítnutí loga před každou přednáškou na slidu ve všech sálech

  • Umístění transparentu v hlavním sále (viz.foto) a dalších sálech

  • Distribuce reklamních dárků od partnera v rámci dárkového balíčku u vstupu

  • Zviditelnění loga na webu na úvodní stránce (návštěvnost 94 000)

  • Zmínění partnera a loga v e-mailové kampani

  • Předání věcných darů od partnera v rámci losování cen v pátek i sobotu

Fotografie naleznete na linku:

https://drive.google.com/open?id=1Bzi2I5hJ8XLt9Mj61ju6Gz1Dd-EeeAOS

Další připravovaná akce:


Pro bližší informace kontaktujte:

Bc. Štěpána Pastula

+420 606 896 548

info@svetem.net

www.svetem.net