Kdo byl Thor Heyerdahl?

Zleva Thor Heyerdahl sen. a Thor Heyerdahl jr.
Zleva Thor Heyerdahl sen. a Thor Heyerdahl jr.

Thor Heyerdahl (*1914 Larvik, Norsko - 2002 Colla Michari, Itálie) byl norský mořeplavec a dobrodruh, který zároveň patřil mezi nejznámější představitele experimentální archeologie a antropologie. Zasvětil svůj život experimentům poukazujícím na možnosti předkolumbovských cestovatelů překonávat světové oceány za pomoci mořských proudů.

Patří k nejznámějším objevitelům všech dob. Jeho pozoruhodný život a výpravy představují nevyčerpatelný pramen inspirace. V roce 1947 přeplul Tichý oceán na balzovém voru pojmenovaném Kon-Tiki a dokumentární film o této expedici získal o čtyři roky později Oscara. V dalších letech podnikl Heyerdahl obdobné výpravy v rákosových člunech Ra, Ra II a Tigris. Prostřednictvím těchto výprav se zasazoval o ochranu životního prostředí a o světový mír. Thor Heyerdahl je známý i díky významným archeologickým vykopávkám na Galapágách, Velikonočním ostrově, Maledivách a v peruánském Túcume.

Thora Heyerdahla na festivalu Letem světem připomene jeho syn Thor Heyerdahl jr., experimentální archeolog Pavel Pavel a režisér Petr Horký.

Zdroj informací: Odkaz 1, Odkaz 2