ANOTACE PŘEDNÁŠEK


13:00 Uganda - Stejskal a Dobřenská

První z přednášek nás zavede na jih, do srdce černé Afriky.

Uganda se nachází ve východní Africe, a ne náhodou se nazývá pro své přírodní a kulturní bohatství africkým klenotem. Nabízí opravdu široké spektrum aktivit, od safari, přes projíždky na lodích, po treky v horách, a k tomu nespočet nezapomenutelných zážitků. Kromě fotografií se můžete těšit na vyprávění o výzvách, kterým čelí cestovatel - batůžkář ve městech i na venkově. Zážitek totiž musí být hlavně intenzivní - ať už vás napadnou safari mravenci ve vlastním stanu, vaříte si na ohni v kánoi uprostřed jezera nebo jste se ztratili uprostřed kávovníků - a nejlépe s dobrým koncem. Vedle toho se také dozvíte něco o Ugandě jako zemi, jejích obyvatelích a kultuře, pěstování kávy nebo pravidlech nocování mezi hrochy.... a vůbec, prostě se zastavte!

Přednáškou Vás provedou cestovatelé Lucie Dobřenská a Pavel Stejskal.


15:00 Bhútán - Jan Dolejš

Dalším z přednášejících, na kterého se můžete těšit je cestovatel, fotograf a malíř Jan Dolejš. Tentokrát nás provede Bhútánem. Proč se tam vypravil?

"Bhútán nás přitahoval mimo jiné tím, že je to jedna z posledních opravdu autentických zemí, jíž se globalizace dosud vyhýbala. Ještě před několika desetiletími žila svým uzavřeným, středověkým životem, bez silnic, elektřiny a všech technických vymožeností moderní civilizace. Když začala moderní doba neodbytně ťukat na brány království, přišel král Džigme Singye Wangčuk s koncepcí "Hrubého národního štěstí," nad kterou užasnul celý svět, který sám sebe do té doby považoval za pokrokový. Buddhistické hodnoty soucitu, ohleduplnosti a moudrosti, a úcty, hluboce zakořeněné staletou tradicí, daly vznik zákonům, které chrání unikátní kulturu, ekosystémy a sociální i vnější politické vazby této pozoruhodné země. A tak lid miluje svého krále a král dbá na blaho lidu, až to skoro vypadá jako pohádka v reálném životě. Kdo by neměl rád pohádky, a když už je nemůžeme žít, chceme je aspoň vidět. Vstoupíme do země, která snad nejvíce ze všech ztělesňuje realizaci buddhistických ideálů na úrovni státu."


17:00 Irák, jak ho neznáte -Lenka Hrabalová

Další z přednášek nás zavede do oblastí, kam se v poslední době podívá jen malé množství turistů či cestovatelů.

Írák je zemí mnoha vyznání a mnoha etnik, což je zároveň jeho darem i prokletím. Země, kde si lidé pamatují a uctívají svou tisíciletou tradici a jsou ochotni ji bránit se zbraněmi v rukou, si v posledních čtrnácti letech užila své. I přesto ale nepřestává být krajem, kde se pro cizince vždy najde místo u stolu a kde cestovatel o pomoc nemusí žádat, protože je mu sama nabídnuta. Je to země mnoha válek a mnoha hlubokých vášní, které nezbývá, než najít svou identitu dřív, než jimi bude pohlcena.

Přednášku si pro Vás připravila arabistka a íránistka Lenka Hrabalová, www.lenkahrabalova.cz


19:00 Země půlnočního slunce  - Zdeněk Vacek

Autostopem za polárním kruhem po oblastech švédské a finské tundry, norských fjordech a Lofotských ostrovech. Vyprávění, slideshow a krátké filmy z pěti cest v letech 1991-2017.

Zdeněk Vacek odjel na svoji první cestu autostopem v roce 1985. Cesta vedla přes Maďarsko, Rumunsko k Černému moři do Bulharska. Na další cestě procestoval střední Evropu. V roce 1999 se vydal na cestu po celé Evropě. Skandinávie a zvláště oblasti za polárním kruhem ho učarovaly natolik, že na Severu strávil přes dva měsíce a rád se tam znovu vrací. Finská a švédská tundra, norské fjordy, Lofotské ostrovy a kouzlo půlnočního slunce. Cestovat autostopem divokou přírodou "s prázdnou kapsou" přináší mnoho dobrodružství a zážitků, a o těch co se nevejdou do přednášky, se můžete dočíst v knize BORE BEJVI (Krásný den- z jazyka Sämi) a JEŠTĚ VIDĚT INARI.


15:00 Cesta k cestě (cestovní koučink)- Štěpán Pastula

Cestování jako nástroj růstu? Proč ne.

Cestujeme, protože skrze cestu poznáváme především sami sebe a své okolí. Každý člověk, každá kultura a každé místo nás dokáže obohatit a toto bohatství nejlépe můžeme zhodnotit na místě zvaném domov a s lidmi, kteří jsou částí našeho života. Důležité je přistoupit k tomuto procesu vědomě a cíleně jít po hlasu nás samotných.

Na této přednášce nečekejte zeměpisná fakta a obyčejné příběhy z jedné země. Vydáme se nejen napříč krajinou různých míst naší planety, ale vstoupíme též do krajiny vnitřní. Podíváme se na to co obnáší "jít si svou cestou". Veselé příhody, něco k zamyšlení, několik fakt a spousta zemí, rozdílných kultur a poznání, která každý z těchto míst přinesla. Ať již chcete nalézt inspiraci k vaší velké Cestě, nebo se snažíte pochopit, co na tom ti druzí mají. Humornou formou projdeme jednou z nich bez obalu.

Slovy Štěpána: "Cestování je taková urychlující příměs, která po zamíchání do běžného života rozvíří klidné vody našeho bytí a vrhne nás do proudu, který nás unáší. A cílem každého života je dostat se do oceánu a dříve nebo později se tam dostane každý z nás. S urychlovačem nebo bez."

Štěpán Pastula - průvodce, kouč

Od roku 2006 propadl cestovatelské horečce a touze poznávat nové kraje, kultury a životní filozofie. Prognóza: neléčitelné. Nutno pravidelně podávat cestovní dávku v malých i větších porcích s cílem udržet hladinu cesto-steronu v normě. Proto se od roku 2014 věnuje průvodcování a životnímu koučinku, ve kterém cesty hrají velkou roli. Vždyť skrze poznávání zajímavých kultur zážitkovou formou ve spojení s dalšími impulsy můžeme dojít i k sobě samotným. A tuto možnost zprostředkovává přímo, či nepřímo svým klientům.( www.stepas.cz )