Skotsko: Zapomenuté Vnější Hebridy

ANIČKA A KAČKA ROŠKOTOVY

  • Sobota 28.3.2020 | 16:30 - 17:30
  • Střední sál

Jsme dvě ségry, které většinou žijí úplně běžný, trochu hektický život v Praze. Ale když máme volnou chvíli, často mizíme někam do přírody. Většina našich výletů začíná nějakým bláznivým nápadem, u kterého ostatní říkají, že je to šílenost. Ale jak už tušíte, takové výlety jsou pak ty nejlepší. Nejčastěji utíkáme na hory, ale taky do Skotska, protože to jsme si zamilovaly. Dlouhé bílé pláže a kousek od nich sníh na Ben Nevisu, naprostá divočina, skotské krávy, často nepříjemné počasí, ale o to příjemnější lidé... A to nás baví. Při poslední návštěvě jsme objevily Barru, maličký ostrov Vnějších Hebrid a rozhodly se, že se tam vrátíme a souostroví prozkoumáme celé. Pěkně z jihu až na sever!

Vydejte se s námi na putování po ostrovech, které jsou známé svým nevlídným počasím ale o to milejšími obyvateli. Pěšky z ostrova Barra k nejstaršímu majáku Skotska na ostrově Scalpay. A pak ještě dál, až na nejsevernější bod Hebrid - Butt of Lewis. Tam, kam nevede nic a za celý den klidně nepotkáte vůbec nikoho.

Začneme unikátním přistáním na pláži, půjdeme po nekonečných bílých plážích i mokřadech Jižního a Severního Uistu, horskými pasy projdeme ostrov Harris a dostaneme se opět k močálům na severu Lewisu. Budeme přespávat v dunách, rašeliništích i v původních kamenných obydlích, kde se stále rašelinou topí. Poznáme život odlehlé ostrovní komunity Velké Británie, kde lidé třeba ani nikdy nenavštívili pevninu. Zjistíte, proč je tu v neděli tak prázdno a nekoupíte si tu ani benzín do auta nebo jak se vlastně vyrábí světoznámý tvíd z ostrova Harris či jak se těží rašelina. A třeba na ostrovech věčného větru a deště zažijeme i sluníčko!


HANNAH GRANT

"Projekt Hannah Grant oficiálně vznikl v roce 2016, kdy jsme v rámci oslav 25. výročí založení značky chtěli vytvořit unikátní, dlouhodobý projekt, který bude pomáhat outdoorovým dobrodruhům a nadšencům plnit si své cestovatelské sny.

Celá myšlenka je od počátku postavena na materiální podpoře jednotlivých cestovatelů. V rámci Hannah Grantu tak dostali šanci ti, kteří nám představili svoji touhu zažít něco výjimečného a vysněného. Nemusela to být cesta na kraj světa, ale třeba i přechod Šumavy je přeci krásným a výjimečným zážitkem! Zkrátka, chceme pomáhat plnit sny a cíle druhým.

Zajímavé projekty a jak se do grantu přihlásit najdete zde