SYN BUVOLA: JIŽNÍ SUDÁN S LÉKAŘI BEZ HRANIC

 Stanislav Havlíček


V přednášce  Syn buvola se dozvíte nejenom prožitky evropského lékárníka z nemocnice provozované humanitární organizací Lékaři bez hranic v subsaharském podnebí Jižního Súdánu, nejmladšího státu na světě, ale také místy až bizarní prožitky pěšího turisty v turisticky málo významné destinaci, jakou jsou Komorské ostrovy.


V jedné z recenzí na knihu knihu kterou Stanislav Havlíček vydal se píše:

Stanislav Havlíček je ve věku, kdy už "všude byl, všechno viděl, všechno zná a od všeho má klíče" a tomu, v nejlepším slova smyslu, odpovídá i jeho tvorba. Jeho prožitky ze zahraniční mise nepostrádají kapky jedu i kapky medu. Čtenář nepoleví v pozornosti, najde dramatické chvíle, hromadu vtipných postřehů i situací vhánějících slzy do očí. Společně s autorem se možná dobere poznání, že důležité jsou i malé radosti. Kromě spousty faktů v knize najde taky úvahy člověka, který ví, že svět změnit nemůže, ale nemusí stát se založenýma rukama. Jedno je jisté, Stanislav Havlíček je velkou částí své povahy dobrodruh. Kdo si přečte jeho knížku, pochopí, že každý by se do toho nebezpečného světa nevydal. A kdyby přece jen našel odvahu, tak skvěle by o tom nenapsal.


Stanislav Havlíček (* 1973) vyjel na první misi s Lékaři bez hranic v roce 2016. Zavedla ho do Agoku v Jižním Súdánu, kde vedl lékárnu a mimo jiné učil známého chirurga Tomáše Šebka zalévat rajčata. Vystudoval Farmaceutickou fakultu na Univerzitě Karlově, mezi lety 2007‒2011 byl prezidentem České lékárnické komory. Na svou druhou misi se vypravil do Bangladéše, projektu zaměřeného na pomoc etnické menšině Rohingů.

Facebook

Blog