Velikonoční ostrov aneb jak jsme s Thorem Heyerdahlem stěhovali sochy moai

PAVEL PAVEL

  • Sobota  | 9:30 - 10:45
  • Velký sál

Pavel Pavel (*1957 Strakonice) je český technik a experimentální archeolog, který se zabýval zkoumáním možných způsobů transportu těžkých břemen při stavbě monumentálních staveb dávnověku. Pavel Pavel se zajímal o objevy Thora Heyerdahla na Velikonočním ostrově a zaujalo jej, jak mohli domorodci pohybovat obrovskými sochami. Postavil několik modelů na ověření svých úvah. V roce 1981 vyrobil s přáteli 20 tun těžký betonový model sochy moai a vyzkoušel, jak s ním lze pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob. V roce 1986 jej Thor Heyerdal pozval na Velikonoční ostrov, kde experiment zopakoval s původní sochou. K pohybu sochy bylo třeba jen 16 lidí s jedním vedoucím a několik lan. Heyerdalovy předchozí experimenty přitom ukazovaly na potřebu stovek lidí.

Dalším pokusem, který Pavel Pavel provedl, bylo přesunutí necelých 30 tun těžkého Kadovského viklanu poblíž obce Kadov v okrese Strakonice. Tento viklan neznámý vandal vyvalil z jeho původního místa. Šest lidí vybavených pouze dřevěnými pákami a klíny tento viklan opět vztyčilo a přesunulo do původní polohy.

Na přednášce Velikonoční ostrov, aneb jak jsme s Thorem Heyerdahlem stěhovali sochy moai představí Pavel Pavel Velikonoční ostrov a zavzpomíná na spolupráci s Thorem Heyerdahlem. Na následném workshopu v atriu školy představí názorně s dobrovolníky techniku možného stěhování soch moai.

Zdroje: Odkaz 1, Odkaz 2


Workshop se stěhováním sochy moai

  • Sobota  | 12:30
  • Atrium