ROZHOVORY

Vladimír Váchal - Irán a dnešní podoba Perské říše

Sobota | 11:00 - 12:15

Vladimír je nadšený cestovatel, fotograf a milovník Blízkého východu, který poprvé navštívil v roce 2007 a od té doby se do této oblasti pravidelně vrací . Přestože jsem navštívil řadu jiných zemí, např. Bhútán, Bolívii, Maroko, Guatemalu, KLDR či Arménii, Írán jej zaujal natolik, že se rozhodl strávit několik měsíců studiem perského jazyka na institutu Dekhoda v Teheránu. Vladimír má bohaté zkušenosti s průvodcováním po Íránu, plynně ovládám perský jazyk a doprovází české firmy na jejich obchodních cestách do Íránu z pozice tlumočníka. Je absolventem magisterských studiích na právnické a filozofické fakultě v Plzni, kde v současné době i žiji.

Položili jsme Vláďovi několik otázek a jeho odpovědi naleznete zde.


Martin Pávek - Amazonia, do nitra indiánské duše

Pátek | 20:15 - 21:30

Jednou z velkých vášní Martina se stalo poznání a studium indiánských etnik a zaniklých kultur světa. Poznal jaké to je dlouhodobě pobývat mezi amazonskými indiány, věnoval se studiu jejich zvyků, zajímal se hluboce o šamanismus a jejich mytologii. Hlavním motem však pro Martina je přivézt dávného Ducha indiánů Amazonie nebo i jiných kultur k nám domů.

Rozhovor s Martinem Pávkem


Pavel Pavel -Velikonoční ostrov aneb jak jsme s Thorem Heyerdahlem stěhovali sochy moai

Sobota | 9:30 - 10:45


Ptáte se jak dokázali domorodci na Velikonočním ostrově stěhovat sochy moai? Touto otázkou se zabýval na počátku 80. let minulého století Pavel Pavel ze Strakonic. Ve svém domově si postavil 12-ti  tunový model. Pak už jen stačilo jej naučit chodit. A ptáte se jak? Pouze za pomoci malé skupiny osob která ovládá sochu lany. Svůj experiment tzopakoval Pavel v roce 1986 i na Velikonočním ostrově s originální sochou.

Rozhovor s Pavlem Pavlem